Wednesday, November 30, 2022

7th Nagaland Shooting C’ship held in Dimapur & Mokokchung

The 7th Nagaland Shooting Championship 2022 was conducted at Aries Rifle And Pistol Shooting Academy, Khelo India Centre, Dimapur and Ladybird School Shooting Academy, Khelo India Centre, Mokokchung from May 24 – 28 in small bore Rifle/Pistol as per the National Rule (Match Book) 2022. Altogether 32 shooters, 18 men and 14 women participated at the championship.
Results:
10m Air Rifle Men Individual: 1st – M. Tiatemjen Jamir (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Lipokmeren (LBSSA, Mokokchung); 3rd – Pursanen N Pongen (ARAPSA, Dimapur)
10m Air Rifle Women Individual: 1st – Kilenkala Temsukaba Longkumer (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Wapangnungla Longkumer (LBSSA, Mokokchung); 3rd – Lochumi Shitiri (NSSC, Chumoukedima)
10m Air Rifle Junior Men Individual: 1st – Imnajung (LBSSA, Mokokchung)
10m Air Rifle Junior Women Individual: 1st – Kilenkala Temsukaba Longkumer (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Mhasirienuo (NSSC, Chumoukedima).
10m Air Rifle Youth Men Individual: 1st – Sashinungsang (ARAPSA, Dimapur)
10m Air Rifle Youth Women Individual: 1st – Imnajungla Lemtur (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Maria Goretti Beck (ARAPSA, Dimapur)
10m Air Rifle Sub-Youth Women Individual: 1st – Mehrin Beck (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Tatongnenla Lemtur (ARAPSA, Dimapur); 3rd – Yimyakumla (ARAPSA, Dimapur)
Bench Rest Rifle (Below 9 years): 1st – Temjensoba Lemtur (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Kholia Kape (ARAPSA, Dimapur); 3rd – Jentiya Walling (ARAPSA, Dimapur); 3rd – Jentirenba Langu (ARAPSA, Dimapur); 3rd – Bobo Achumi (ARAPSA, Dimapur)
10m Air Pistol Men Individual: 1st – Imnanungsang Tzudir (LBSSA, Mokokchung); 2nd – Hokiye Achumi (ARAPSA, Dimapur); 3rd – Lanu Rongsenkaba Jamir (ARAPSA, Dimapur)
10m Air Pistol Women Individual: 1st – Christine Imlikokla Longchari (ARAPSA, Dimapur)
10m Air Pistol Junior Men Individual: 1st – Imnanungsang Tzudir (LBSSA, Mokokchung)
10m Air Pistol Youth Men Individual: 1st – Imnanungsang Tzudir (LBSSA, Mokokchung); 2nd – Merentsungba (LBSSA, Mokokchung); 3rd – Taochilong Longkumer (LBSSA, Mokokchung)
10m Air Pistol Sub-Youth Men Individual: 1st – Moangkumzuk Imsong (LBSSA, Mokokchung)
2nd – Taochilong Longkumer (LBSSA, Mokokchung)
3rd – Kintoshi Jamir (LBSSA, Mokokchung)
10m Air Pistol Master Men Individual: 1st – Lanu Rongsenkaba Jamir (ARAPSA, Dimapur)
2nd – Vikuo Metha (DRSC, Kohima)
25m Standard Pistol Men Individual: 1st – Debarshi Saha (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Lanu Rongsenkaba Jamir (ARAPSA, Dimapur); 3rd – Vikuo Metha (DRSC, Kohima)
25m Standard Pistol Master Men Individual: 1st – Lanu Rongsenkaba Jamir (ARAPSA, Dimapur); 2nd – Vikuo Metha (DRSC, Kohima)
50m .22 Peep Sight Rifle Prone Men Individual: 1st – M Tiatemjen Jamir (ARAPSA, Dimapur)
50m .22 Peep Sight Rifle Prone Master Men Individual: 1st – Lanu Akumtoshi Jamir (ARAPSA, Dimapur)
50m .22 Open Sight Rifle Prone Men Individual: 1st – Kimatsung Jamir (ARAPSA, Dimapur)
2nd – Metekhrielie Mejura (DRSC, Kohima)

SourceNPN
Must Read